W Tarnowskiej TV nowy artykuł o domu pasywnym w Janowicach.
Jakie rozwiązania należy zastosować, aby wybudować energooszczędny i ciepły dom ?
Nowoczesne budownictwo wymaga zastosowania nowych rozwiązań, pozwalających spełniać coraz bardziej wymagające normy budowlane i unijne. Przykładem takiego modelu jest budownictwo energooszczędne i pasywne. Główną zaletą budownictwa pasywnego jest bardzo niskie zużycie energii potrzebnej do ogrzania i wentylacji. A całą potrzebną energię pozyskuje ze źródeł odnawialnych; wody, powietrza, słońca, ziemi.
Dobry budynek pasywny musi być prawidłowo zaprojektowany i umiejscowiony na działce, tak aby maksymalne wykorzystywał możliwości lokalizacji do pozyskiwania energii z otoczenia. Dobrze zaprojektowany budynek pasywny może wykorzystywać do 40 % energii słonecznej do ogrzewania i wentylacji. W fazie projektowania należy zastosować system strefowania pomieszczeń, czyli jasne i ciepłe , umieszczać od strony południowej dobrze doświetlonej, natomiast tzw. ciemnie i mokre, łazienki, kuchnie , pomieszczenia gospodarcze od północy, zapewni to efektywne wykorzystanie światła słonecznego.
Bryła budynku powinna być jak najbardziej prosta, pozbawiona balkonów loggii. Pozwala to ograniczyć powierzchnie grzewcze i ułatwia lepsza izolacje przegród zewnętrznych.
Przeszklenia znajdujące się od południa , wschodu i zachodu powinny zapewniać dobry dostęp światła słonecznego do wnętrza budynku ale jednocześnie posiadać system zacienienia, chroniący budynek w okresie letnim przed przegrzanie.
Istotnym elementem w utrzymaniu komfortu cieplnego jest zastosowanie energooszczędnej stolarki okiennie i drzwiowej, montowanej w warstwie izolacji co pozwala uszczelnić połączenia ramy okiennej z murem już w trakcie montażu. Preferowany jest ciepły montaż w warstwie izolacyjnej budynku, który eliminuje powstawanie mostków termicznych.
W szczelnym budynku można zastosować niskotemperaturowe ogrzewanie np.; podłogowe, ścienne, a jak źródło ciepła zamontować pompę ciepła, która jednocześnie pełni rolę podgrzewacza wody użytkowej i klimatyzacji w okresie letnim.
Niezbędną instalacją w nowoczesnych pasywnych budynkach jest rekuperacja czyli mechaniczny system wentylacyjny z odzyskiem ciepła z powietrza. Skuteczna wentylacja zapewnia stały dostęp świeżego powietrza a jednocześnie zapobiega stratom ciepła w okresie zimowym, generując znaczne oszczędności w skali roku.
Do zasilania wszystkich systemów niezbędna jest energii elektryczna, która pozyskiwana powinna być z zamontowanych paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. Energi elektryczna produkowana przez instalacje PV zapewnia samowystarczalność takiemu obiektowi a nawet pozwala na magazynowanie nadwyżek.
Aby budynek aktywnie reagował na zmienne warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz musi być wyposażony w zintegrowaną automatykę pozwalającą sterować ogrzewaniem, wentylacją, oświetleniem. Budynek pasywny pozwala zmniejszyć do minimum koszty eksploatacyjne.
Przykładem takiego obiektu jest Małopolski Modelowy Dom Pasywny, który jeszcze do października roku 2024 r. umożliwia skorzystanie z wynajmu demonstracyjnego w ramach projektu współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.kolornet.eu
artykuł dostępny w linku poniżej: